אפס זו לא קללה, מהי תוצאה אפס בגוגל?

דף הביתהבלוג שלנואפס זו לא קללה, מהי תוצאה אפס בגוגל?אפס זו לא קללה, מהי תוצאה אפס בגוגל?
22/08/2021

זו כנראה הפעם הראשונה והיחידה בחייכם שתשאפו להיות אפס. תוצאה אפס בגוגל, היא בעצם התוצאה הגבוהה ביותר בגוגל.

בניגוד לצורה בה תוצאות קידום אורגני בגוגל מתקבלות (לינק לחומר הרלוונטי באתר הרלוונטי ותקציר קצר), תוצאה אפס בדרך כלל תנתן כתשובה לשאלה שחופשה.

לדוגמא: כששואלים את גוגל מה יחס הדולר לשקל , הוא גם יפנה אתכם לאתרים הרלוונטיים, אבל גם בתוצאת האפס שלו הוא יציג לכם בדיוק את הנתון שחיפשתם.

תוצאת אפס היא גם תוצאה שהשירותים שגוגל עצמה נותנת, כדוגמת חיפוש טיסה, השוואת מחירים, תחזית מזג אוויר או תרגום .

אי אפשר לומר שקידום אתרים בגוגל דרך תוצאת אפס הוא שיטה לגיטימית של קידום אתרים, זה לא כתוב באף ספר, אך הופעה בתוצאת אפס בגוגל יכולה לתרום לקידום האתרים שלכם.

למה גוגל עושה את זה ?

כמובן שלגוגל כמנוע חיפוש יש אינטרס מובהק לקיים את תוצאת אפס. גוגל הוא מנוע חיפוש, וכפועל יוצא מכך כל המטרה שלו היא להיות מנוע החיפוש המועיל ביותר והמהיר ביותר עבור ציבור המחפשים בו וביחס למילות החיפוש בהן השתמשו. זאת אומרת, שככל שגוגל ייתן למחפש בו את התוצאה המדויקת והמהירה ביותר מול מילות החיפוש, כך הוא ייתן את המענה הטוב ביותר- על העיקרון הזה מבוסס קידום אתרים בגוגל ובפרט קידום אורגני בגוגל.

תוצאת אפס בגוגל מועילה לגולש בכך שהיא מספקת לו תשובה מהירה, מהימנה, וללא שום צורך להכנס לאתרים מפוקפקים שרמת האמינות בהם נמוכה. בנוסף, גוגל לא מוחקת לגמרי את האופציה להכנס לאתרים במידה והגולש ירצה להרחיב את הידע שלו סביב מילות החיפוש.

מהו סוג המידע שיופיע בתוצאת אפס בגוגל?

בואו נגיד שמאמר פילוסופי ופלצפני שיכול להתפרש לכמה כיוונים לא יופיע בתוצאת אפס בגוגל. לרוב, מדובר בתוצאה שתיתן מענה קצר ומדויק על מילות החיפוש בגוגל, שאין איפה לטעות בו- מילות חיפוש ''מה, איך, והאם'' יופיעו יותר בתוצאות אפס בגוגל, לעומת ''למה'' שהיא מילת חיפוש שאפשר לענות עליה בצורה פרשנית.

דוגמא לתוצאת אפס פשוטה היא ''מה השעה באיטליה'' - אין איפה לטעות בתשובה לשאלה הזו, לשאלה הזו אנחנו נקבל תשובה קצרה ומהימנה שאין עליה חילוקי דעות או עוררין.

אבל גוגל לא נותן רק תוצאות אפס פשוטות ברמה הזו.

לעיתים, תוצאה אפס בגוגל תכלול מדריך שלם (אך מתומצת) לשאלה HOW TO. כמעט לכל HOW TO שיש עליו מספיק מידע ברשת , גוגל תייצר מדריך ''סעיפים'' על בסיס האלגוריתם שלה, מדריכים מתומצתים שכאלו בדרך כלל יובילו לכניסה לאתר שממנו המידע הגיע, מה שיועיל לקידום האתרים שמייצרים את המדריכים האלו, זאת ללא תכנות אתרים מורכב מידי.

איך תוצאות אפס מועילות לבעלי אתרים?

אז הבנו את הצד של הגולש, תוצאה אפס עוזרת , חוסכת זמן ומאמצים ומקרבת אותנו לתשובה שלנו בצורה די מהימנה. אבל מה לגבי בעלי האתרים? נתון מבאס לשמוע הוא שתוצאת אפס מכילה כ8% מכלל הקליקים בעמוד תוצאות החיפוש בגוגל.

על פניו כל גולש ברמה הכי בסיסית יבין שאם המידע מופיע בתוצאת אפס בגוגל - אין שום סיבה לכאורה להכנס לאתר ממנו המידע הגיע, כי המידע הונגש במנוע החיפוש עצמו. אבל יש כמה תועלות בתוצאת אפס בגוגל:

1. אמינות ומהימנות - אם גוגל אומר שאתם צודקים, אתם כנראה צודקים. עצם ההופעה של האתר שלכם בתוצאה אפס בגוגל מעידה משהו עליכם - גוגל בדק אתכם, ראה את הצפיות באתר שבניתם, ראה ש בניית האתרים שלכם מקצועית ורלוונטית וקבע כי האתר שלכם אמין.

הדבר הזה קורה משני הכיוונים - גוגל מצהיר שאתם אמינים, וקהל היעד הפוטנציאלי שלכם מקבל את ההצהרה הזו.

2. יצירת תקשורת בשלה יותר מול בית העסק - כשלקוח מחפש את מילות החיפוש הרלוונטיות לבית העסק שלכם, הוא בעצם מייצר אינטראקציה ראשונית עם האתר העסקי. ברגע שהופעתם בתוצאת החיפוש אפס בגוגל, המחפש יודע שאפשרי לסמוך עליכם הרבה יותר מכל אתר שנמצא במנוע החיפוש, וכך הוא מסיק שגם השירותים שלכם הם שירותים טובים ואיכותיים יותר.

הבשלות הזו היא בשלות שקשה להגיע אליה דרך קידום אורגני בגוגל , משום שבתוצאה אפס יש מן תחושה של ''אין מתחרים'', מה שלא קורה בקידום אתרים אורגני.

3. תוצאת אפס בהשוואת מחירים - אם אתם חנות למשל, תוכלו לקפץ (עם קידום אורגני מינימלי) לשורת תוצאת אפס דרך המוצרים שלכם. אחת מתוצאות האפס שגוגל מציע היא תוצאת אפס של השוואת מחירים.

במידה והלקוח השתמש במילות חיפוש של מוצר מסוים (לעיתים גם בצירוף ''השוואת מחירים'') גוגל יציג בפניו דרך סליידר את כל המוצרים וטווח המחירים שלהם באתרים שונים. כך , גם אם לא כיכבתם מבחינת קידום אורגני תוכלו לקפוץ לתוצאה אפס בגוגל ולקדם את הלקוחות לכיוון החנות האנטרנטית שלכם - מה שבהחלט יכול להגדיל את הכניסות לאתר שלכם דרך התעניינות ברכישת המוצר.

כן חשוב לנו לציין כאן שאין אף נתון מוכח שתוצאה אפס מועילה לקידום האורגני הכללי בגוגל, אין אף התחייבות על הנייר מבחינת גוגל שהופעה בתוצאה אפס תגדיל כניסות לאתר שלכם ואפשר לומר שזו פונקציה טריה מידי כדי לבחון אותה בתקופת הזמן כל כך קצרה. אבל ההיגיון הבריא אומר שככל שגוגל תחשוף אתכם יותר , כך כמות הכניסות לאתר שלכם והקידום האורגני שלכם יגדלו.

אז איך מגיעים לתוצאה אפס בגוגל?

אין דרך להבטיח שתופיעו בתוצאה אפס בגוגל, והאלגוריתם שמחשב הגעה לתוצאה אפס חסוי. אבל, כן קיימות דרכים בהן ניתן להגדיל את הסיכויים שתופיעו בתוצאה אפס בגוגל:

1. מבנה קבוע שתואם את הדרישות של גוגל - תוצאה אפס מופיעה ב4 צורות שונות , ולכן אנחנו צריכים לוודא בכתיבת המאמר או בתכנות אתרים מבחינת הקוד ומבנה הטקסט שיש הלימה בין איך שהתוכן נראה באתר שלכם לבין איך שגוגל רוצה להציג את תוצאת האפס שלו.

בקצרה - אתם צריכים לייצר תוכן רלוונטי בצורות הבאות: או הגדרה מדויקת עד 60 מילים שנותנת מענה על השאלה, או בצורת טבלת נתונים, או רשימה ממוספרת (מתאים למדריכים), או רשימה לא ממוספרת שאין בה חשיבות לסדר אך כן מורכבת מחלקים שונים.

2. התאמה למובייל - כבר הבנו שגוגל מעניש קשות בעלי עסקים שאינם משקיעים בבניית אתרים רספונסיביים. בניית אתרים רספונסיביים היא בעצם תהליך ההתאמה של כל אתר לכל מסך ממנו יוצג - כן, גם מובייל. גוגל מוריד את דירוג הקידום האורגני של עסקים רבים שאינם מייצרים בניית אתרים רספונסיביים לעסק שלהם. הסיכוי שתופיעו בתוצאה אפס בגוגל כשהאתר שלכם לא מותאם למובייל הוא אפסי.

3. הגדרה כאתר מהימן - אתם צריכים להוכיח לגוגל שאתם מקור מהימן למידע. בגלל שתוצאת אפס לא תמיד מדויקת, גוגל מנסה לצמצם פערים ולנסות להיות מדויקת למחפשים בה. באיזשהו מקום אין לכם כל כך שליטה על כמה מהימנים אתם (לא אתם קובעים את זה , קהל הלקוחות שלכם קובע את זה), אבל, הפניות רבות לאתר שלכם, נתוני גלישה גבוהים בתנועה ישירה, בלוג פעיל ותדירות גבוהה וקבועה יעזרו לכם להתייצב אל מול מנוע החיפוש כאתר מהימן.

4. כתיבה לפי לשון השאלה - מכיוון שגוגל רוצה את התוצאה המדויקת ביותר לקהל המחפשים שלו, היא אוטומטית יפנה לאתרים שעונים על השאלה בצורה ישירה , סביר להניח שאם יש לכם מאמר באתר שלכם שנקרא ''איך עושים קידום אורגני'', יהיה יותר קל לגוגל להסיק את המסקנה שהטקסט הזה רלוונטי לו, אם במאמר הזה תהיה רשימה ממוספרת בכלל עברתם את חצי הדרך לתוצאת אפס.

5. זנב ארוך- אחת התאוריות החזקות והמוכחות בכל הנושא של בניית אתרים באינטרנט נקראת תאוריית הזנב הארוך. מה שהתאוריה הזו באה לומר, שקיים פוטנציאל כלכלי במוצרי נישה בזכות האנטרנט (אם בעבר היינו מוכרים בחנות פיזית רק מוצרים פופולאריים, היום באינטרנט לא צריך ''לחסוך מקום'' ואפשר להנות מרווח גם ממוצרים שאינם פופולאריים).

ככל שנשאל שאלות נישתיות יותר שחסר עליהן מידע באינטרנט - כך גוגל יעריך זאת יותר ויקדם אתכם לתוצאה אפס, מכיוון שתתנו לגוגל את הידע שהוא צריך וחסר לו.

לסיכום: לא רע להופיע בתוצאה אפס, עד כה לא נצפה איזשהו אפקט שלילי בלהופיע בתוצאה אפס אלא רק חיובי - חשיפה גבוהה יותר והשקעה מינימלית בקידום אורגני. אנחנו ממליצים לכוון את התוכן באתר שלכם לכך שיגיע לתוצאה אפס, על מנת להחשף לקהל יעד רחב יותר שמשתמש במילות החיפוש עליהן אתם נותנים מענה.