חמישה מותגים שאפשר ללמוד מהם

דף הביתהבלוג שלנוחמישה מותגים שאפשר ללמוד מהםחמישה מותגים שאפשר ללמוד מהם
05/08/2021

הכל זה מיתוג. טוב, אולי לא הכל, אבל הרבה. מיתוג לעסק יכול לקחת את העסק שלכם משמעותית קדימה , וחברות שהשקיעו במיתוג לעסק שלהם כבר הוכיחו בעבר שההשקעה אכן משתלמת. כל הרעיון של מיתוג הוא קונספט רעיוני שיעטוף את המוצרים הדיגיטליים והפיזיים שלכם במטרה לייצר יחודיות וזיהוי בעולם הפיזי והדיגיטלי.

במאמר הבא אנחנו הולכים להכיר חמישה מותגי על שפשוט עושים את זה נכון, ביחד נגזור עקרון אחד של מיתוג עסקים שאפשר ללמוד מכל מותג שכזה.

נטפליקס - ענקית המדיה והסטרימינג שינתה את חוקי המשחק

תחילה נטפליקס הקטנה הייתה חברה להשכרת תקליטורי DVD, מיתוג עסקים פחות היה הקטע שלה.

בשנת 2007 נטפליקס החלה לייצר גם הזרמת תכנים לפלטפורמה מה שמיתג אותה אוטומטית כרשת סטרימינג, ב2013 התרחבה ל130 מדינות ובכך הפכה להיות חברת הסטרימינג המובילה בעולם.

אבל מה הסיפור המיתוגי שלה? איך מחברה קטנה להשכרת סרטים היא מככבת בחמישיה הפותחת של מותגי העל בעולם? - קל, NETFLIX AND CHILL.

נטפליקס הלכה על קו מיתוגי שאומר ''לנו יש הכי הרבה תכנים, וגם אתה תמצא את התוכן הרלוונטי לך''. היא יצרה יותר מ1200 תגיות רלוונטיות לתכנים שהיא מעלה (כשבעבר הסתפקו רק בז'אנרים בסיסיים) ובכך יצרה אלגוריתם שהופך אותה למדורת השבט החדשה בכל מקום בעולם.

מיתוג לעסק כזה שמתעסק בסטרימינג הוא הבנה מדהימה של קהל היעד של נטפליקס- העולם. נטפליקס הבינה שהיא הולכת לכיוון הגלובלי ודאגה לתרגומים של כל התכנים שלה, הביאה תכנים מכל העולם לתוך הפלטפורמה ויצרה תגיות תוכן שרלוונטיות לכל צופה בעולם - מה שהוביל לביטוי הגלובלי נטפליקס אנד צ'יל.

אבל המיתוג של נטפליקס מתחיל הרבה לפני שלוחצים פליי על התכניות, הם מייצרים סטוריטלינג שלם סביב השימוש במוצר, סדרות מקור של נטפליקס גם יוצאות החוצה מן הפלטפורמה הזו במדינות בהן נטפליקס לא עובדת, כלומר, היא משתמשת במיתוג העסקי שלה כדי לדוג לקוחות חדשים.

אז מה אפשר ללמוד מנטפליקס? מיתוג עסקי שיושב בול על קהל היעד שלהם, ההצלחה האדירה של נטפליקס היא ללא ספק עקב איכות השירות, אבל הרעיון המיתוגי של ''כל אחד יכול למצוא פה הכל'' הופך את החוויה ללא פחות ממושלמת.

איקאה - סיפור מותג לא פחות ממדהים

הרשת השוודית מרובת הסניפים הולכת על מיתוג לעסק בצורה שאולי נראית סולידית, אך היא די אגרסיבית. לאן שלא תלכו באיקאה הפונט, הרקע הכחול והאותיות הצהובות יבלטו מכל כיוון.

סניפיה נושאים את שם המותג בענק אותו רואים למרחקים, ועד לא מזמן כל תושב במדינת ישראל היה מקבל קטלוג שנתי שלה, עד הבית - איזו חברה עושה את זה? חברה שמשקיעה במיתוג שלה. ועדיין על פניו, איקאה לא עושה רושם של ''גאונת מיתוג'', אבל היא כן.

ההוכחה לכך שהמיתוג העסקי של איקאה הוא גאוני, היא עובדה שרבים מאיתנו לא יודעים:

כל קטגוריה באיקאה קרויה על אלמנט שוודי כלשהו, הארונות הם נהרות, השולחנות הם הרים וכו' וכו' (אל תתפסו אותנו על המילה). ועל אף ההשקעה הרבה במיתוג אנחנו עדיין רואים עיצוב גרפי די פשוט.

הסיבה היא שאיקאה אינה חברת רהיטי יוקרה, הפוך, המוצרים שלה זולים ובהרכבה עצמית ומיוצרים בשיטת ייצור תעשייתית - לכן, אין באמת לגיטימיות לייצר מיתוג לעסק יוקרתי, עבור חברה כמו איקאה.

מה אפשר ללמוד מאיקאה? דעו מי אתם - אל תהיו משהו שאתם לא, זה לא אותנטי.

מיתוג עסקי שמנסה להתחקות בכאילו אחרי מותג שהוא לא מייצר חוויה של חוסר אמינות וחיקוי, זה כמובן לא מה שאתם רוצים שיקרה עם המיתוג לעסק שלכם- שימו לב לכך גם ברמת הקופירייטינג והקונספט וגם ברמת העיצוב הגרפי.

אפל - הם פשוט יודעים לעשות מיתוג טוב

אפל הכניסה לשוק הטכנולוגיה את התדמית המינימליסטית. החברה הזו הבינה מהיום הראשון שלמכור מחשבים כמחשבים לא תרגש אף אחד, ושמחשב הוא מוצר שיהיה מאוד קשה להתחבר אליו רגשית כל עוד הוא מגיע בצורה של מחשב. אפל החכמים החליטו לשנות כיוון ולקיים מיתוג עסקי שיושב על סמל מינימליסטי, תפוח.

בחלוף השנים אפל הוסיפה למיתוג העסקי מעורר ההשראה שלה, קו עיצובי נקי. בואו לא נתלבל, אפל לא המציאו את המינימליזם, אבל העיצוב הנקי והמבריק מאלגנטיות שאפל יצרו מיקם אותם בטופ 5 של מותגי העל בעולם.

מה אפשר ללמוד מהמיתוג העסקי של אפל ? הגדירו את התדמית, אל תהיו ספונטניים.

הדרך היחידה של אפל לפלס את דרכה מעלה מעלה בין כל ענקיות הטכנולוגיה הוא הגדרה ספציפית מאוד של המיתוג העסקי שלה. במיוחד בחברות שלא מציעה מוצר ''נוצץ'' במיוחד (בזמנו, היום זה משהו אחר כמובן) לא נותר להן אלא למכור חוויה ורעיון. ולכן, אם אתם חברה צעירה בשוק מנומנם, צאו מהקופסא, הפכו את עצמכם לייחודיים בתחומכם.

אבל דעו, אי אפשר להפוך ליחודיים בספונטניות: כשאנחנו קובעים מיתוג לעסק אנחנו צריכים להיות מתוכננים מאוד, מהצעד הראשון שלנו .

קוקה קולה - מי מכם יודע כמה זמן קוקה קולה קיימת?

כנראה אף אחד מכם אז נגלה לכם - 135 שנה , טירוף מוחלט. ומה אם נגלה לכם שאם תלכו אחורה ב80 שנה האחרונות תראו בקבוקים שונים שנראים פחות או יותר אותו הדבר? מפתיע לא?

היום אנחנו כבר יודעים לומר שזו לא קוקה קולה ללא המיתוג האדום והאותיות המסולסלות, או ללא בקבוק הזכוכית המקומר שמכיל את המשקה השחור. קוקה קולה היא ההוכחה שיש דבר כזה ''מיתוג על זמני''.

אולי ראינו המון צורות של המיתוג הזה (בקבוקים שונים, ספיישלים, שינויי קולקציה וכו') אבל הקו העיצובי של המיתוג העסקי של קוקה קולה תמיד נשקף מן המוצר.

מה אנחנו יכולים ללמוד מהמיתוג של קוקה קולה: התמדה ועקביות. קוקה קולה הם ההוכחה לכך שכל מיתוג טוב שתעשו מספיק פעמים ולאורך מספיק זמן יכול לעבוד. מיתוג עסקי טוב צריך לרוץ לאורך זמן על מנת שהלקוחות שלכם יוכלו לזהות אתכם , אם כל יומיים תשנו מיתוג זה פשוט לא יעבוד.

SUPREME - המותג שאתם כנראה לא מכירים

את המותג הבא אתם אולי לא מכירים ובטח שואלים את עצמכם איך הוא הסתנן לרשימת מותגים שאפשר ללמוד מהם, אז נגלה לכם שבארה''ב המותג זה הוא לא פחות מהיסטריה.

קצת רקע: סופרים היא חברה שמתמחה בלבוש רחוב - יוקרתי. זה לא שהבדים שלהם יקרים יותר, זה לא שהם משבצים אבני חן בבגדים, הם פשוט הלכו על מיתוג הפוך.

מי שבנה את המיתוג העסקי של סופרים יודע טוב מאוד מה חושבים על לבוש רחוב - שהוא שמור לסקייטרים וראפרים, שהוא מיועד לשכבה ''נמוכה'' באוכלוסיה, שהוא משויך לתת תרבות הסקייט וההיפ הופ ושאין סיכוי שיהיו סביבו ''הייפ'' של מותג על, אז הם לא רק יצאו מהקופסא, הם הפכו אותה.

סופרים הלכה על שיטת מיתוג שמקטינה את ההיצע, וגורמת לביקוש פשוט להגיע.

דרך משפיענים הם גרמו למותג הזה להתפרסם, וכשהלקוחות הגיעו לחנויות לקנות את הפאוץ' שהמשפיען האהוב עליהם לבש, הם גילו שאין אותו, בשום מקום.

דרך קולקציות מאוד מצומצמות ושיווק נרחב ברשתות החברתיות סופרים הגיעה למצב שכשהיא משיקה קולקציה , בכל חנות שלה בארצות הברית יש תור של עשרות אנשים שרק רוצים להשיג את המוצר הנחשק הבא- אם זה לא מיתוג עסקי מושלם, מה כן?

אז מה אנחנו יכולים ללמוד מהמיתוג העסקי של סופרים? דעו איך תופסים אתכם.

ברגע שתדעו איך אתם נתפסים בעיניי הציבור אליו אתם פונים כך תוכלו למנף את המיתוג שלכם, ולהשתמש בהנחות היסוד החברתיות על עסקים כמוכם לצרכים שיווקים ופרסומיים - כמובן שמהלכים אמיצים כמו שסופרים יוזמים הם לא שלמים ללא הליך מיתוגי שלם ופרסום בסושיאל מדיה, וכשהולכים על מיתוג לעסק מסוג זה אנחנו חייבים להתייעץ ולהיעזר במומחים.

אז מכל מותג על שכזה אפשר ללמוד דבר או שניים, אבל בסוף כבעלי עסקים אתם צריכים לדאוג שהמיתוג שלכם ישקף את מי שאתם ואת הסיפור שלכם, אפשר להשתמש בטקטיקות מוכרות ממותגי על , אך כל המאמץ ילך לטימיון אם לא תהיה במיתוג שלכם מידה של אותנטיות.