מיתוג עסקי - טלוויזיה או דיגיטל?

דף הביתהבלוג שלנומיתוג עסקי - טלוויזיה או דיגיטל?מיתוג עסקי - טלוויזיה או דיגיטל?
16/08/2021

הבהרה! אנחנו משרד פרסום דיגיטלי - כלומר, טלוויזיה זה עולם אחר לגמרי ממה שאנחנו עושים, אבל, כמשרד פרסום דיגיטלי אנחנו חייבים להיות מודעים לאקוסיסטם בו אנחנו עובדים, ולכן במאמר הבא ננתח את עולם הטלוויזיה, או כמו שאנחנו קוראים לזה: טלוויזיה שמלוויזיה, לגמרי.

מה ההבדלים בין העולם הדיגיטלי לעולם הפרסום הטלוויזיוני?

המסורת

הטלוויזיה היא פלטפורמת פרסום שנחשבת ''מסורתית'' יותר - כבר שנים שאנחנו מורגלים לחלוטין לצפות בפרסומות על המרקע, אנחנו אפילו יודעים להצביע במהלך תכנית הטלוויזיה מתי תגיע פרסומת: עד כדי כך משרדי הפרסום חינכו את השוק לצפייה בפרסומות.

ועל אף ההרגל ו''ההצפה'' של תכנים שיווקיים ופרסומות בטלוויזיה, עדיין שטחי פרסום בטלוויזיה הם עולם ששמור אך ורק לחברות ענק בשל העלות הגבוהה (הן מבחינת קניית שטח הפרסום והן מבחינת עלות ההפקה הטלוויזיונית שפרסומת טלוויזיה דורשת) - כאן מתעוררת השאלה, האם זה המקום המשתלם ביותר למיתוג עסקי? נבחן זאת בהמשך.

לעומת זאת, הזירה הדיגיטלית נראית קצת אחרת. מיתוג עסקי בעולם הדיגיטלי הוא מיתוג הרבה יותר נגיש למשתמש, שבהחלט רלוונטי לעסקים קטנים ובינוניים בניגוד למיתוג בטלוויזיה ששמור לחברות הגדולות במשק.

אבל לא רק בפלטפורמת המיתוג העסקי והעלויות שני העולמות האלו שונים - אלא גם ב:

אופי התכנים

מיתוג עסקי בטלוויזיה נראה אחרת לגמרי - עולם הטלוויזיה הוא עולם של וידיאו ואודיו, בעוד עולם הדיגיטל הוא עולם יותר מודעתי סטטי - מפתיע נכון? היינו מצפים שהדיגיטל המתקדם יככב בוידיאו והטלוויזיה המסורתית תלך על הסטטיות, אבל אם תחשבו על זה לעומק, לטלוויזיה אין באמת אופציה אחרת חוץ מוידיאו, לדיגיטל דווקא יש.

התכנים בטלוויזיה יהיו לנצח מכוונים לקהל מאוד רחב ויבנו על אסטרטגיית מיתוג עסקי ''אגרסיבית'' יחסית. עקב מגבלת הזמן שיש במיתוג ופרסום בטלוויזיה התכנים יהיו יותר חדים, נוקבים ופחות מרומזים.

זאת לעומת הדיגיטל, בו קיימת אפשרות רבה ליציאה מהקופסא (אין מה לעשות אנחנו משרד פרסום דיגיטלי אנחנו משוחדים) וגם לתכנים קצת יותר מתוחכמים.

תכני מיתוג עסקי בדיגיטל מגיעים בצורות נוספות אחרות מלבד וידיאו - אנחנו רואים אותם כמודעות מיתוג שקופצות תוך כדי שיטוטים באפליקציות, אנחנו רואים אותם בסרטוני וידיאו הומוריסטיים ברשתות החברתיות , וכן, גם פרסומות קלאסיות - בדיגיטל יש אפשרות גדולה יותר לחופש יצירתי בתכנים, ולכן נראה גם פעילויות רשתיות שנועדו לטובת מיתוג עסקי בדיגיטל.

קהל היעד

שיווק ומיתוג עסקי בטלוויזיה בהכרח יכוון לקהל יעד רחב מאוד - במיוחד בשעות הפריים טיים. מיתוג מסוג זה הוא מיתוג שאינו מכוון כלפי קבוצה מסוימת שאפשר להגדיר אותה באוכלוסיה, אלא מחפש את הצרכנים הספציפיים של המוצר שאתם מוכרים . כלומר, בסיס החקר של קהל היעד והאופי הפרסומי לא ידבר על ''אופי'' קהל היעד, אלא על ה''צורך'' של קהל היעד.

לדוגמא: פרסומת טלוויזיונית עבור מכונית משפחתית עם 7 מקומות - פרסומת שמכוונת לקבוצה באוכלוסיה תייצר הכללה משום שיש אנשים שונים שצריכים מכונית עם 7 מקומות, אבל הצורך המשותף לכולם הוא מקום נוסף באוטו - ועל הצורך הזה תתבסס הפרסומת או המיתוג באופן כללי.

בטלוויזיה הדבר הזה מתאפשר הרבה יותר מבדיגיטל משום שבטלוויזיה אנחנו לא נדרשים לתרגת, ואילו בדיגיטל כן.

בדיגיטל אנחנו נדרשים להיות הרבה יותר ממוקדים מבחינת קהל יעד. רוב המיתוג העסקי שאנחנו עושים בדיגיטל יהיה מודעות או אתרים, ואת רוב התוצרים האלו אנחנו נצטרך לתרגת - לסמן קהל יעד מאוד מאוד ספציפי מבחינת גילאים, מגדר, תחומי עיסוק או עניין. ולכן, ניתן בהחלט לומר שבכל הנוגע למיתוג בדיגיטל אנחנו נצטרך לאפיין ''אופי'' או ''קווי אישיות'' ספציפיים של הלקוח הפוטנציאלי שלנו.

הסיפור

כל הרעיון במיתוג עסקי הוא סיפור - אפשר להעביר את הסיפור בהרבה צורות (תוכן, שפה, עיצוב וכו') אבל אין ספק שאין הבדל משמעותי בין מיתוג שמופיע בטלוויזיה לבין מיתוג שמככב בדיגיטל מבחינת הסיפור. בסופו של דבר, סיפור טוב הוא סיפור טוב ולא מאוד משנה באיזו פלטפורמה הוא מגיע.

ולמרות זאת, כשאנחנו מגישים סיפור בפלטפורמה דיגיטלית או בפלטפורמה טלוויזיונת כן יהיו לה אלמנטים שונים. סיפור טוב (בהקשר של מיתוג כמובן) שמוצג בטלוויזיה יכול להיות מורחב יותר משום שהוא תמיד יוצג בוידיאו או אנימציה, מה שמאפשר להכניס אליו ''פרטים קטנים'' שמועילים לסיפור.

יותר קל להעביר מסר דרך וידיאו ולכן אפשר לומר שבפרסומת בטלוויזיה הסיפור בא יותר לידי ביטוי.

אבל גם כאן לדיגיטל יש יתרון אחר: עקב עלותו הנמוכה יחסית של מיתוג עסקי באתרי אנטרנט או ברשתות חברתיות יש אפשרות לייצר המשכיות. אם אתם משקיעים בפרסומת טלוויזיונית המון זמן , משאבים ומאמץ- בדיגיטל יותר קל לנו.

למשל, אופציה טובה לפרסום ומיתוג ברשתות חברתיות לדוגמא הוא הסליידר- דרך סיפור דיגיטלי של גלילת תמונות אחת אחרי השניה, אפשרי בהחלט להביא את הלקוח למצב של הבנה מלאה של הסיפור שלנו, ואל לנו לשכוח שגם בדיגיטל יש וידיאו ובענק, פשוט צריך לבחור לצפות בו.

האותנטיות

כשאנחנו עוסקים במיתוג עסקי דרך פרסומות טלוויזיה, אי אפשר לומר שיש אותנטיות מלאה בתוכן שאנחנו מייצרים. לרוב, פרזנטור מבריק ומנצנץ יעמוד בפרונט של הפרסומת, התפאורה תהיה משוחקת וצבעונית יותר מכל דבר אמיתי בעולם, והטקסט יהיה די מלאכותי- בקיצור, מאוד קשה להגיע לתוצאה מיתוגית אותנטית דרך הפלורסנטים של אולפן הטלוויזיה.

לעומת זאת, אם אנחנו מדברים על דיגיטל וספציפית על רשתות חברתיות אותנטיות זה השם השני של הדיגיטל. תכנים לא אותנטיים פשוט לא עובדים בדיגיטל, ולכן , אותנטיות של מוצר / חברה לנצח תעמוד בפרונט כשמדובר במיתוג עסקי בדיגיטל.

הסיבה שנתנו לאותנטיות סעיף שלם בנושא של מיתוג עסקי היא שאותנטיות בשנים האחרונות הפכה להיות מהות הכל, אנחנו כלקוחות כבר לא מאמינים להבטחות שווא ולפרסומות נוצצות, ולכן, גם אם בסוף כן החלטתם ללכת על מיתוג עסקי שפונה יותר לקהל דרך הטלוויזיה, חשוב לנו להמליץ לכם שתשלבו בפרסומת שלכם מידה של אמת ואותנטיות, תהיו תכל'סים (דוגמאות טובות לחברות שעשו את זה נכון: פפר, דומינוס, ליברה וכו').

הקלילות

שלא תבינו אותנו לא נכון, יש בטלוויזיה פרסומות קלילות , הטלוויזיה אפילו מוצפת בפרסומות קלילות (לעיתים מדי), אבל לא משנה איך נהפוך את זה, כדי לצפות בפרסומת בטלוויזיה, הלקוח הפוטנציאלי שלכם צריך לשבת על הספה שלו בסלון - כלומר, יש טקס.

לעומת זאת, הדיגיטל קורה בכל מקום בו יש טלפון נייד או לפטופ, מה שהופך את התכנים של הדיגיטל ליותר יומיומיים ולכאלו שמתעכלים מהר אצל הלקוח הפוטנציאלי שלכם. הקלילות הזו עושה את שלה בכך שהיא משפיעה גם על הדרך בה הלקוח תופס את המיתוג העסקי שלכם כתוכן רגיל ולגיטימי ולא תוכן שיווקי.

ויש סיבה שהקלילות משתנה מפלטפורמה לפלטפורמה, אפשר בהחלט לשים לב כש''מוציאים את הדג מהמים'' - כלומר, מנסים להעביר את התכנים הקלילים של הדיגיטל והרשתות החברתיות לטלוויזיה, או את התכנים המסורתיים של הטלוויזיה לדיגיטל - משהו שם לא עובד, כמו שכבר ציינו זה חלק מהאותנטיות.

לסיכום,

קיימים הבדלים רבים בין מיתוג עסקי בדיגיטל למיתוג עסקי בטלוויזיה. בתור משרד פרסום דיגיטלי כמובן שאנחנו נוטים להמליץ יותר על הדיגיטל, אבל בלב שלם אפשר לומר שבמקרים בהם אנו משווקים לקהל יעד רחב , נדרש השילוב בין השניים.

אז יאללה, צאו למתג את עצמכם עסקית, בדיגיטל או בטלוויזיה או איפה שתבחרו, אנחנו במשרד הפרסום הדיגיטלי אונליין שמונליין נשמח לעזור.