ניתוח פלטפורמה - הכירו את טיקטוק!

דף הביתהבלוג שלנוניתוח פלטפורמה - הכירו את טיקטוק!ניתוח פלטפורמה - הכירו את טיקטוק!
30/08/2021

אם אתם לא בני דור הY או בני דור ה-Z אתם רשאים לצאת מהמאמר , יש לכם אישור מאיתנו :) מתנצלים חבר'ה, זה לא אישי - פשוט במאמר הקרוב אנחנו הולכים לדבר על טיקטוק, ועל פי כל הנתונים 60% מהמשתמשים באפליקציה הזו הם בני 16-24, ו26% הם בני 25-44.

הם הלכו? יופי

מה אנחנו צריכים להסביר לכם על טיקטוק כשבתכלס אתם כל היום גוללים בו? תהיו כנים עם עצמכם, למרות שאנחנו עדיין ממליצים לכם להמשיך לקרוא כי במאמר הזה תגלו מה הקטע של טיקטוק, ואיך אפשר להשתמש בה עבור מיתוג עסקי , שיווק אורגני ועוד רבים וטובים.

קצת רקע על טיקטוק

האפליקציה הסינית התחילה בכלל בתור אפליקציה בשםDouyin : היא פותחה תוך 200 יום, ובתוך שנה צברה 100 מיליון משתמשים. בעוד שם האפליקציה בסין נשאר Douyin , בשדה הבינלאומי האפליקציה מותגה בשם החדש שמלווה אותנו עד היום: טיקטוק - כל זה קרה בסוף 2016, 5 שנים מאז, טיקטוק החלה להוביל בחנויות האפליקציות.

אתם בטח שואלים את עצמכם - מה לגבי מיוזיקלי? אז בניגוד למה שאומרים ברחבי הרשת, טיקטוק היא לא מיוזיקלי, זאת אומרת היא גם. השמועה הנפוצה ביותר על האפליקציה הזו היא שטיקטוק היא בעצם מיוזיקלי ששינתה מיתוג עסקי, אבל אנחנו נחדש לכם.

מיוזיקלי וטיקטוק היו שתי חברות שונות לגמרי עד לשנת 2017, בשנת 2017 טיקטוק קנתה את מיוזיקלי במטרה להרחיב את משתמשי הוידיאו בעולם הדיגיטלי- כלומר, משתמשי מיוזיקלי קיבלו אוטומטית פרופיל טיקטוק עם כל הדאטה שלהם בפנים, והצליח להם בגדול.

היום טיקטוק מככבת במעל 150 מדינות, הקפיצה הגדולה של האפליקציה הזו הייתה בתקופת הקורונה בה הצטרפו אליה מליוני משתמשים חדשים, וכן, טיקטוק גם הוגדרה כאפליקציה ממכרת, לא כתיאור קופירייטרי מגניב, אלא באמת.

פיצ'ר ''הפחתת התמכרות'' מעודד את המשתמשים לעצור את הגלישה באפליקציה כל שעה וחצי של גלישה - זה נשמע המון לצופים מן הצד אבל גולשי טיקטוק כבר יודעים שהזמן באפליקציה הזו פשוט טס.

השפעה נוספת של טיקטוק על העולם היא כמובן ההשפעה על עולם המוזיקה - טיקטוק הפכה להיות קרקע פורייה לשיווק אורגני של יצירות מוזיקליות וכוריאוגרפים, ולא רק עסקים משתמשים בה למיתוג עסקי, אלא גם עצמאיים ויוצרי תוכן ''מחתרתיים''.

כל אלו הפכו את טיקטוק לאחת האפליקציות הפופולאריות ביותר בחנויות האפליקציות ועקב כך גם לפלטפורמה מדהימה למיתוג עסקי וקידום אורגני.

מה יש לעסקים לחפש בטיקטוק?

אוקיי קול, הבנו, טיקטוק זה מגניב, אבל מה יש לבעלי עסקים לחפש בטיקטוק ? טוב ששאלתם.

נכון , טיקטוק היא לא מסורתית מבחינת שיווק אורגני, היא לא רשת חברתית שהניהול בה דומה בשום צורה לניהול עמוד אינסטגרם או ניהול עמודי פייסבוק ובטח שלא מזכירה את שיטת הקידום האורגני בגוגל - רוצים לומר, טיקטוק היא עוף מוזר וחדש. אבל, טיקטוק נמצאת כמועילה מאוד בכל הנוגע למיתוג עסקי ושיווק אורגני, אולי הרשת החברתית המועילה ביותר, וזאת בזכות האלגוריתם שלה.

איך עובד האלגוריתם של טיקטוק

בניגוד לניהול עמוד אינסטגרם או ניהול עמודי פייסבוק, ניהול עמוד טיקטוק לא קשור בכלל לעוקבים שלכם. הפיצ'ר החזק ביותר של טיקטוק הוא דווקא עמוד הבית שלה - הפוריו.

הפוריו הוא בעצם רצף בלתי נגמר של סרטוני תוכן שמומלצים לכם על בסיס דאטה שנאסף מכם בזמן הגלילה בטיקטוק. בעצם, הפוריו הוא הדף הנחשק ביותר שאליו כל יוצר תוכן רוצה להגיע - נשאלת השאלה, איך מגיעים לפוריו?

כל סרטון שאתם מפרסמים בטיקטוק בעצם נחשף לכמות מאוד קטנה של אנשים (לעיתים לפי לוקיישן, לפי נתונים יבשים שהאפליקציה אוספת וכו'), אם קבוצת האנשים הקטנה הזו אהבה את התוכן אליו היא נחשפה ויצרה איתו אינטראקציה , האלגוריתם חושף את הסרטון לעוד ועוד אנשים - וכך מגיעים לפוריו.

התועלת של טיקטוק לעסקים

בניגוד לניהול עמוד אינסטגרם לדוגמא שכדי לשגשג בו צריך לצבור עוקבים, בטיקטוק ממש לא חייבים לצבור עוקבים כדי להחשף לקהל חדש. האלגוריתם אפילו עובד הפוך, אתם תגיעו לקהל היעד שמתעניין בתוכן שלכם גם אם הוא לא עוקב אחריכם.

מן הסתם שכשיש לכם מלא עוקבים אז נקודת המוצא שלכם טובה יותר והסיכוי שתגיעו לשיווק אורגני חזק בטיקטוק גדל.

אבל בשורה התחתונה זה היתרון המרכזי שיש לעסקים בטיקטוק, לבעלי עסקים מאוד קשה להמריא מבחינת עוקבים ב רשתות החברתיות מכיוון שהם מוכרים מוצר- ולא תמיד קל לשווק מוצר ברשתות חברתיות שנועדו לצרכי הנאה, טיקטוק מאפשרת חשיפה לקהל בלי שיעקוב אחריך, בהתאם להמלצות תוכן, שיטה שגוגל לא עלתה עליה עדיין מבחינת קידום אורגני.

כל עוד צופים בתכנים שלכם מתחילתם ועד סופם, האלגוריתם מצליח להשאיר סרטונים בפוריו עד לתקופת זמן של שלושה חודשים- גם זה נתון די מטורף, אף רשת חברתית לא מגדירה תוכן כרלוונטי במשך שלושה חודשים, זו תקופת זמן ארוכה מאוד שמשנה את חוקי המשחק בין עלות לתועלת של קידום אורגני בדיגיטל.

לו כל הרשתות החברתיות היו מאפשרות שיווק אורגני בצורה של טיקטוק, החשיבות של כמות עוקבים (בניהול עמוד אינסטגרם או ניהול עמודי פייסבוק) הייתה יורדת משמעותית בכל המדיה.

איך עושים קידום אורגני בטיקטוק?

1. שיווק אורגני ללא שיווק - הדבר הכי גרוע שאתם יכולים לעשות לעצמכם בטיקטוק הוא פרסומת. אם תבחנו את התכנים העיקריים שמצליחים בטיקטוק אתם תגלו שמדובר בתכנים או מאוד אותנטיים או מאוד אסתטיים.

אותנטיות היא אחת מאבני היסוד של טיקטוק , תכנים ''משוחקים'' או ''פרסומיים'' הם תכנים שלא מגיעים להצלחה רבה בפלטפורמה הזו, ולכן גם אם תראו משפיענים עושים ''אנבוקסינג'' למוצר מסוים, אתם תזהו שכמות הלייקים בסרטון נמוכה בהרבה מבסרטונים האישיים שהמשפיענים יוצרים - אבל עדין יוצרים שיווק אורגני די טוב.

זאת אומרת בעצם שבטיקטוק כמו בטיקטוק אנחנו הופכים את הקופסא ואז יוצאים ממנה: הדרך הטובה ביותר לשיווק אורגני בטיקטוק היא בעצם לא לעשות שיווק, אלא לייצר תוכן אמיתי שיצחיק/ ירגש/ יעניין את הגולשים.

2. דואט - אחד הפיצ'רים הפופולאריים והחשובים שטיקטוק מציעה - אם בניהול עמוד אינסטגרם דרשנו מכם שיתוף, בניהול עמוד טיקטוק אנחנו דורשים מכם דואט.

דואט הוא בעצם האופציה של צילום סרטון לצד סרטון שנוצר, התצוגה של הפיצ'ר הזה היא פשוט חלוקת המסך לשני מסכים שונים - אחד עם הסרטון המקורי, אחד עם התגובה לסרטון או הסרטון המקביל.

באמצעות דואט אתם בעצם מייצרים סינרגיה- 1+1 שווה 3 במקרה הזה. אתם מגיעים לשלושה קהלי יעד שונים: אחד הוא קהל היעד שלכם, השני הוא קהל היעד שצפה בסרטון לו עשיתם דואט, והשלישי הוא קהל היעד שמתעניין בדואטים מהסוג שאתם יצרתם. אחלה שיטה לקידום אורגני בלי להשקיע שקל בממומן.

3. לייב או שימושים נוספים בפיצ'רים - דווקא במקרה הזה , יש נקודות דמיון בין ניהול עמוד טיקטוק לניהול עמוד אינסטגרם. גם טיקטוק רוצה שתשתמשו בפי'צרים שלה וכמה שיותר , ולכן היא שמה בפרונט את התכנים שמשתמשים בפיצ'רים שלה - ביניהם, הלייב.

לייב הוא אחלה דרך לשיווק אורגני בטיקטוק ולהגעה לעמוד הפוריו הנחשק, זה גם אינטרס של טיקטוק וגם אינטרס שלכם. הדבר החשוב ביותר הוא לתכנן את הלייב מבחינת הרעיון הכללי, ולאפשר גמישות מבחינת התוכן בעת השידור.

4. לבחור את קטע הסאונד הנכון - לפעמים רק לבחור את קטע הסאונד הנכון על פניו יוצרים את הסרטון יכול להוביל לקידום אורגני מדהים בטיקטוק - יש קטעי סאונד מאוד פופולאריים שזוכים לאלפי שימושים בדקה, ושלא נדבר על הצפיות. כל עוד תשתמשו בקטעי סאונד מוכרים ואהובים, או לחלופין תייצרו סאונד בלתי נשכח שהטיקטוקרים פשוט חייבים להשתמש בו, תזכו להצלחה ענקית מבחינת קידום אורגני.

5 התחברות לטרנדים - חיבור לטרנדים הוכח כאופציה מדהימה לקידום אורגני בטיקטוק, ברגע שלגולש שלכם יש נטייה לאהוב טרנד מסוים, אז האלגוריתם יציע לו עוד מאותו הטרנד בפוריו - מה שכמובן מגדיל את הסיכויים שלכם להופיע בפוריו של אותו גולש.

למתקדמים: אפשרי בהחלט לייצר טרנד מאפס, עם עליתם על תובנה מעולה שהרבה אנשים יכולים לחלוק אותה איתכם והצלחתם לייצר לזה אפשרות ביצוע ויזואלית, בהחלט תוכלו לייצר טרנד ויראלי בטיקטוק מה שכמובן יוביל לקידום אורגני ולחשיפה גבוהה יותר בפוריו.

לסיכום, אם יש לכם את זה עם וידיאו, יש לכם מה להציג, וקהל היעד שלכם גולש בפלטפורמה (זה כבר נושא אחר לגמרי), אנחנו יותר מממליצים לכם להשתלב בטיקטוק ולייצר פרופיל עסקי שבהחלט יגדיל את החשיפה לעסק שלכם וייצר מיתוג עסקי שממש אפשר לעבוד איתו , אבל אנחנו ממש מבקשים: אם המטרה שלכם היא לייצר פרסומות טלוויזיונית בטיקטוק, אז תתרחקו מהאפליקציה הזו מהר.

יש סיבה שטיקטוק כל כך מצליחה, וזו האותנטיות שלה והקרבה של הגולשים ביניהם. אל תשחקו עם הפלטפורמה, תשחקו בפלטפורמה - רק ככה תגיעו לתוצאות מעולות בטיקטוק.