ערכי החברה - הבסיס למיתוג עסקים

דף הביתהבלוג שלנוערכי החברה - הבסיס למיתוג עסקיםערכי החברה - הבסיס למיתוג עסקים
12/08/2021

אם הערכים של האדם מראים מיהו האדם - הערכים של החברה לגמרי מראים מי החברה. חברות רבות משתמשות בערכים המובילים של החברה על מנת לייצר מיתוג עסקים ייחודי בנוף.

במאמר הקרוב נבין איך הצפת ערכי החברה מסייעת ב מיתוג לעסק שלכם וכיצד ניתן להשתמש בהם על מנת לקדם את החברה.

האם יש לנו בכלל ערכי חברה?

זו לא שאלה מטופשת כלל וכלל. הרבה חברות (בעיקר חברות קטנות או מתחילות) לא מחזיקות בערכים מסוימים - כלומר, הן עדיין לא עברו את תהליך המיצוב של העסק, כלומר הן לא בדיוק יודעות להגדיר מה ערכי החברה.

כשמדברים על מיתוג לעסק ערכים הם חלק קריטי, משום שערכי החברה יכולים להצביע על הכיוון אליו נמקד את העיצוב הגרפי של המוצרים שלנו.

לדוגמא, אם ערכי החברה שלנו הם ''דיבור ישיר ובגובה העיניים'' , לא בטוחים שנמליץ על מיתוג ''קלאסי'' בצבעים שחור ולבן, אלא על עיצוב גרפי שיותר נגיש לקהל היעד שלנו (אם צעירים - אולי כתום? אולי צהוב? אולי סגול?)

לעומת זאת, אם ערך מרכזי בעסק שלנו הוא ''אמינות''- דווקא כן נבחר בצבעים יותר סולידיים עבור העיצוב הגרפי כמו שחור , לבן וכחול.

מיתוג עסקי לא בא לידי ביטוי רק בעיצוב הגרפי ובתוצרים הפיזיים שלו , אלא גם בשפת התוכן של החברה:

אם למשל אנו עוסקים בבניית אתר לעסק , מן הסתם שהאתר הזה יכיל בתוכו תוכן מסוים, התוכן הזה צריך להכתב בצורה מסוימת שמותאמת לקהל היעד - והשפה הזו היא חלק מרכזי במיתוג לעסק שלכם.

כלומר, גם הצורה בה אתם בוחרים להתנסח רלוונטית , יכולה לתרום לתהליך מיתוג העסקים שלכם ולשקף את הערכים של העסק שלכם - אם נחזור לדוגמת הערך ''אמינות'', מאוד קשה לסמוך על עסק שבוחר בשפת רחוב ויום יום, ואם מדובר בעסק של יחצנות למסיבות, השפה לא יכולה להיות רשמית מידי.

מיתוג עסקים בא לידי ביטוי בשני אספקטים שונים: גם עיצוב גרפי וגם סגנון- דמיינו את העסק שלכם כמו אדם, כדי לדעת לזהות אותו נדרשת נראות מסוימת וסגנון מסוים של אישיות, במיתוג לעסק אנחנו עושים את אותו הדבר, רק במקום לאדם פיזי - לחברה.

ולכן, אם עדיין אין לכם ערכים מוגדרים לחברה, מהרו להגדיר.

עסקים רבים נעזרים ביועצים חיצוניים על מנת לעשות זאת מכיוון שלהגדיר ערכים שייחודיים לחברה שלכם זו משימה הרבה פחות פשוטה ממה שהיא נראית מראש, אנחנו מאוד ממליצים להגדיר ערכי חברה באמצעות יועץ חיצוני וחשיבה מעמיקה.

האם הערכים הללו באמת משקפים את העשייה שלנו?

אחרי שהגדרנו את הערכים של העסק, על מנת לשלב את הערכים במיתוג לעסק שלנו אנחנו נצטרך להמתין, כן , פשוט ככה. הסיבה היא: תקופת מבחן.

אנחנו צריכים לבחון את המימוש של הערכים שלנו בעסק. אם אנחנו מגדירים ש''יסודיות'' היא ערך מוביל מבחינתנו, אבל במשך 3 חודשים נעשו המון טעויות ופאדיחות קטנות, יסודיות ממש לא יכולה להיות ערך מוביל בדרך למיתוג העסקים שלנו.

אנחנו נדרשים לבחון בפועל את המימוש של הערכים שלנו על מנת לדעת האם נכון להשתמש בהם עבור מיתוג לעסק או לא. ברגע שקיים פער כלשהו בין הערכים שאנחנו מגדירים לעצמנו כערכים מובילים לבין התפקוד העסקי שלנו, אנחנו יכולים בהחלט לחוות משבר אמון מול הלקוחות שלנו.

עסק שמציג תמונה מסוימת במיתוג העסקי שלו ופועל בצורה אחרת לגמרי ממנה, יכול בקלות רבה להפוך לבדיחה. נסו לדמיין חברה שידועה בשירות לקוחות גרוע שמתהדרת בפרסומות על מענה מהיר- מביך נכון? בקיצור, אתם ממש לא רוצים להראות ככה.

אפשר לשנות את ערכי החברה על הנייר, אין עם כך שום בעיה. ההפך, התאמת הערכים למציאות היומיומית שלכם כעסק דווקא תראה על גמישות ועל הבנה של תהליכים בשטח, אל תפחדו משינויים.

ובמידה ואכן שיניתם את הערכים שלכם לערכים שבאמת משקפים את העשייה שלכם , תוכלו בהחלט להשתמש בהם לטובת מיתוג לעסק שלכם, יש לכם קבלות על הערכים האלה.

האם נכון שנשתמש בערכים האלו לטובת מיתוג לעסק?

יש ערכים ויש ערכים. תראו, יש מצב שהערך המרכזי של החברה שלנו היא ''תחרותיות'' , וזה בסדר ולגיטימי. אבל להשתמש בערך כמו תחרותיות במיתוג עסקי, זה כנראה צעד לא מאוד חכם.

לכן צריך לבחור את הערכים בקפידה - כשאנחנו מדברים על מיתוג עסקים מומלץ להדגיש ערך אחד מרכזי שמשקף את פעילות החברה, ולהציב אותו בפרונט. אם למשל הערך הוא ''דיוק'' הוא יכול לבוא לידי ביטוי אפילו בלוגו של החברה (סכין מנתחים שלום? אולי סרגל?) .

אנחנו לנצח נעדיף ערכים שמשקפים את המטרה של העסק מאשר ערכים כלליים - הערך ''אהבה'' הוא ערך מדהים ומרגש, אבל לצערנו הוא לא מצביע על שום דבר שקשור לחברה מסוימת (אלא אם כן מדובר באפליקציית היכרויות). הערך המרכזי של החברה יכול לשרת את המיתוג העסקי אך ורק אם הוא מתקשר בצורה כזו או אחרת למטרה שלשמה החברה נוסדה.

איך ניתן להשתמש בערכים עבור המיתוג?

המטרה של מיתוג לעסקים }הוא לייצר איזושהי זהות לחברה שלכם בשוק הרחב. בשדות כמו ''אופנה'' או ''מסעדנות''-כלומר, בשדות שהם מאוד רחבים וקיימים בהם המון עסקים בהמון גדלים, מיתוג עסקי הוא דבר מחייב.

ללא מיתוג עסקי מעולה, חברות רבות יכולות להיעלם מהרדאר של קהל היעד שלהן. אז למה ערכים אתם שואלים?

כי להשתמש בערכי החברה לטובת המיתוג שלכם יכול לייצר עבורכם ייחודיות שלא יראו בחברות אחרות, ולהבליט אתכם אל מול עיניו של קהל היעד שלכם, הרי זה כל הרעיון במיתוג.

ערכי החברה שלכם יכולים להתבטא גם בעיצוב הגרפי מבחינת לוגו לדוגמא, מבחינת הצבעים בהם נבחר למתג את החברה, גם בשפה בה אתם פונים ללקוחות בנכסים בדיגיטליים שלכם (כן, כולל סושיאל מדיה) ובכל דבר שקשור לסגנון של העסק שלכם.

אם אתם חברה שרוצה להציב בפרונט ערך ''קשב ללקוח'', המיתוג שלכם יהיה רגוע ושליו מבחינת עיצוב גרפי, ומבחינת תוכן אתם תדגישו את הערך הזה דרך הניסוח. במקום ''צרו איתנו קשר'' תוכלו להשתמש במשפט כמו ''אנחנו כאן כדי להקשיב לכם''- ותצליחו לעצב את עצמכם בעיני הלקוח לפי הערכים שהגדרתם.

זה עובד?

כן, פשוט ככה.

אם נסתכל על חברות גדולות בתעשיה שהשתמשו במיתוג שמדבר את הערכים שלהם כחברה, נבין בדיוק איך נכון לעשות את זה על מנת שהמותג יתמוך את הערכים.

קחו למשל חברה כמו נייקי - שאחד הערכים המרכזיים שלה הוא עידוד פעילות ספורטיבית, הסלוגן שלהם הוא ''JUST DO IT'' - פשוט ונקי, הם הלכו על עיצוב גרפי פשוט ונקי גם כן, מן עיצוב פשוט שגם מציג כוח מסוים המדמה את הכוח של פעילות ספורטיבית.

או למשל חברה כמו קוקה קולה ששמה במרכזה את הנושא של ''הנאה'', הצליחה להכניס את עצמה לכל אירוע חברתי מהנה - דרך פרסומות, שלטים, ואפילו פסטיבלי מוזיקה, הצליחה קוקה קולה לייצר מיתוג של הנאה במאה אחוז, והערך הזה שירת אותה והפך אותה לחלק אינטגרלי ולמשקה ''חברתי'', מדהים.

לסיכום

ערכי החברה הם חלק קריטי ועיקרי בעיצוב של עסק, אך לא רק עבור זה. ערכים מובילים בחברה יכולים בהחלט לשמש אתכם למיתוג לעסק שלכם ולהציג את הפנים היפות שלכם בכל מרחב: הדיגיטלי והפיזי.

אם אתם מחפשים גוף שיעזור לכם להשתמש בערכי החברה שלכם לטובת המיתוג שלכם, אתם יותר ממוזמנים לפנות אלינו באונליין שמונליין - נשמח לעזור!