פרסום דרך ערוץ יוטיוב- ניתוח פלטפורמה

דף הביתהבלוג שלנופרסום דרך ערוץ יוטיוב- ניתוח פלטפורמהפרסום דרך ערוץ יוטיוב- ניתוח פלטפורמה
26/08/2021

לכל מותג שמכבד את עצמו , מעוניין במיתוג עסקי חזק וממיר, ויש לו מה לעשות עם תוכן וידיאו, צריך להיות ערוץ יוטיוב.

כיאה לרשתות חברתיות, הקהל בימינו מוצא את נותני השירות שלו בסושיאל- זה לא אומר שלא צריך להשקיע בבניית אתרים (כי ככל הנראה לשם הם יגיעו דרך הסושיאל) - בקיצור, גם וגם, אבל התכנסנו לדבר על יוטיוב אז קדימה:

קצת רקע

יוטיוב נוסדה ב2005 ונרכשה על ידי גוגל ב2006. מטרתה הראשונית של יוטיוב הייתה חשיפה ושיתוף של סרטונים (מטרה שמתממשת עד יום זה), ונכון להיום קצב העלאת התכנים הוא מטורף ואין לו מתחרים: שעת תוכן אחת עולה בכל שניה ליוטיוב.

יוטיוב היא פלטפורמה מעולה לקידום אורגני בגוגל משום שעם מילות החיפוש הנכונות היא מופיעה כמו ''אתר'' משל עצמו בחיפוש בגוגל.

יוטיוב מתחדשת ומשתנה כל הזמן : מתוך היותה פלטפורמת הוידיאו הפופולארית ביותר בדיגיטל, הוא מפתחת טרנדים חדשים באופן קבוע ומתלבשת על טרנדים קיימים - ללא בושה. בעוד תהליך בניית אתרים הוא תהליך יחסית איטי, פלטפורמת היוטיוב תועיל למיתוג העסקי שלהם עקב היכולת שלה להשתנות מהר.

דוגמא טובה לטרנד שיוטיוב ''חיקתה'' היא YOUTUBE SHORTS שהיא התאומה היוטיובית של טיקטוק, שמאפשרת הרצת סרטונים קצרים בסגנון טיקטוק , יוטיוב תמיד תשאף לחדשנות ולהצמדות לטרנדים משום שבקלות היא יכולה להפוך להיות לא רלוונטית.

כמה עקרונות של יוטיוב

1. סרטונים ארוכים יותר מובילים לחשיפה גדולה יותר - כמו בבניית אתרים, ניהול עמוד אינסטגרם או פייסבוק ותכלס כל פלטפורמה דיגיטלית, אחת המטרות של הפלטפורמה הזו היא לגרום לכם להישאר בה כמה שיותר.

ספציפית ביוטיוב יש אינטרס אפילו גבוה יותר להשאיר אתכם ביוטיוב יותר מכל פלטפורמה אחרת: ביוטיוב יש המון פרסומות. בתחילת הסרטון, מחוץ לסרטון, ליד הסרטון, תוך כדי הסרטון. יוטיוב מפוצצת שטחי פרסום, זאת אומרת שבהכרח כשאתם נשארים ביוטיוב יותר זמן , אתם תראו יותר פרסומות.

מעבר לפרסומות, צורת החשיבה של יוטיוב היא שככל שהסרטון יותר ארוך זה אומר בהכרח שיוצר התוכן השקיע יותר בערוץ שלו, זו הסיבה שמדריכים זוכים לפופולאריות רבה ביוטיוב: הם ארוכים, מושקעים, ועונים על צרכיהם של הרבה גולשים - קצת מזכיר קידום אורגני בגוגל (ככל שמאמר הSEO ארוך יותר כך הוא נותן יותר ערך לגוגל).

2. האשטגים - כמו בכל רשת חברתית, גם יוטיוב אימצה בחפץ לב את ההאשטגים, בפלטפורמה כמו יוטיוב ההאשטגים נחוצים ואף קריטיים. יוטיוב אינה פונה לציבור מסוים אלא לכל הקהלים בדיגיטל, ולכן האשטגים כל כך נחוצים בה.

השימוש בהאשטגים ביוטיוב מאוד נחוץ גם לשם קידום אורגני. האשטגים במובן מסוים יהיו מילות החיפוש שלכם ביוטיוב - כן, זה נשמע לכם מוכר.

יוטיוב אימצה לחיקה את שיטת הקידום האורגני של גוגל (זוכרים שיוטיוב היא בעצם גוגל?) ולכן , הקידום האורגני ביוטיוב יקרה בצורה די דומה לקידום אורגני בגוגל, ומעבר לכך, גם בחיפוש בגוגל תוכלו להגיע לתוצאות חיפוש שהן סרטון ביוטיוב: זה כוח משמעותי, משום שהוא בעצם מגדיל את היכולת שלכם להחשף לקהל גם מחוץ ליוטיוב.

3. יש קידום ממומן ביוטיוב - קידום ממומן ביוטיוב הוא נפוץ מאוד, ובדומה לגוגל התוצאות של הקידום הממומן ביוטיוב יופיעו בתוצאות הראשונות של יוטיוב בצורת ''מודעות'', זהו כמובן אחלה כלי למיתוג ששווה לשקול להשתמש בו.

ניהול קמפיינים ממומנים ביוטיוב הוא תורה שלמה בפני עצמה, אבל כמי שהולכים לייצר ערוץ יוטיוב לטובת העסק שלהם עליכם לדעת ששווה מאוד להשקיע בקמפיין ממומן ביוטיוב אך ורק אם קהל היעד שלכם גולש בפלטפורמה הזו ספציפית, בקיצור, זה מעולה, אבל לא מתאים לכל עסק.

4. אפשר להרוויח כסף מיוטיוב- בניגוד לגוגל, יוטיוב הגיעה מפייפאל, והחיבור לתשואה כלכלית דרך יצירת תכני יוטיוב הוא נפוץ מאוד (הגיוני). בניגוד לבניית אתרים או ניהול סושיאל ''קלאסי'', יוטיוב מאפשרת מס' דרכים להרוויח כסף דרך הפלטפורמה:

הדרך הראשונה להרוויח כסף ביוטיוב היא דרך צפיות - דגש חשוב: לא מדובר בהון. עבור אלף צפיות אפשר להרוויח בין דולר ל8 דולרים כשרוב המשתמשים מרוויחים דולר וחצי במקסימום, כמובן זאת כשאתם רק מוגדרים כיוצרים ביוטיוב - בדומה לניהול עמוד אינסטגרם, גם כאן הפלטפורמה מבינה את הפוטנציאל הכלכלי שיש ביוצרים שלה.

הדרך השניה היא מודעות - במידה ואתם מפרסמים מודעות בסרטונים שלכם, בעלי העסקים שפרסמו צריכים לשלם לכם - אתם רק צריכים להיות מעל גיל 18, וליצור תוכן שעומד בתקנון השימוש ביוטיוב.

הדרך השלישית והנפוצה (מאוד) היא פרסום סמוי - אם אתם בעלי ערוץ יוטיוב פופולארי , שילוב מוצרים בסרטונים שלכם כנותני חסות או רק בצורה של הופעת המוצר בסרטון יכול בהחלט להגדיל את ההכנסות שלכם ביוטיוב. (כן אתם צודקים, זה קורה גם בניהול עמוד אינסטגרם)

הדרך השלישית היא מרצ'נדייז - זה פיצ'ר די חדש ביוטיוב, יוטיוב מאפשרת ליוצרים מעל גיל 18 למכור מרצ'נדייז של הערוץ שלהם דרך יוטיוב, בתנאי שיש לכם מעל 10,000 מנויים.

7. זנב ארוך - אחד מהעקרונות החשובים עליהם יוטיוב מבוססת היא תאוריית הזנב הארוך. כבר סיפרנו עליה במאמרים אחרים בבלוג שלנו, אבל נספר גם כאן:

תאוריית הזנב הארוך בעצם אומרת שיש פוטנציאל כלכלי במוצרי נישה - בעבר, היו מוכרים אך ורק מוצרים פופולאריים בשל מגבלת מקום פיזי, ואז עברנו לדיגיטל. בעולם בניית האתרים אין מגבלת צריכה, ולכן יש אפשרות למכור גם מוצרי נישה ותכנים נישתיים ולהנות מרווחים גם מרעיונות שאין להם ביקוש מספיק גדול עבור העולם הפיזי.

מה שבפועל קורה ביוטיוב הוא שנישות תרבותיות קיבלו תוקף. הדוגמא אולי הטובה ביותר למימוש של התאוריה הזו בפועל היא עולם הגיימינג: אם בעבר גיימינג היה פינה חשוכה בעולם העסקי, ביוטיוב סרטוני גיימינג זוכים למאות אלפי צפיות, כן קראתם נכון, מאות אלפים של צפיות.

אז אחרי שהבנו חלק מהעקרונות של יוטיוב, בואו נבין איך יוצרים תוכן שנכון לעסקים ביוטיוב.

דגשים לפתיחת ערוץ יוטיוב עסקי

1. פורמטים - ערוצי יוטיוב עסקיים לרוב מבוססים על פורמטים.

אתגרים, ניסויים, משחקים, DIY, מדריכים, סרטוני מידע - כל אלו הם רעיונות לפורמטים שאנשים יוצרים ביוטיוב. מאוד קשה לערוץ עסקי לצמוח ביוטיוב בלי פורמטים, הסיבה של הגולשים לעקוב אחרי העמוד שלכם היא הציפייה שלהם לקראת הסרטון הבא.

זה אולי ההבדל המהותי בין בניית אתרים וניהול עמודי אינסטגרם פייסבוק וכו' לבין ניהול ערוץ יוטיוב: באף אחד מאלו אין פורמטים שמוגדרים על ידי יוצר התוכן, וזו גם הבעייתיות שבהם, טיקטוק מצליחה להתגבר על המכשול על ידי ''פורמטים קטנים'' - אבל ממש לא כמו שיוטיוב מצליחה לעשות זאת.

הפורמטים שלכם הם אלו שיגרמו לעוקבים אחרי העמוד להשאר בו, דרך יצירת הסקרנות בתוכן בקרב הגולשים תצליחו לסייע לעמוד שלכם לשגשג ביוטיוב.

התכנים שאתם מייצרים בערוץ היוטיוב שלכם צריכים לשקף את ערכי המותג - אם המיתוג העסקי שלכם הוא מיתוג שדוגל בכנות , הפורמטים צריכים להיות כנים וחשופים. אם המותג שלכם הוא קריאייטיבי ומצחיק - בהתאם לכך גם יהיו הפורמטים.

2. מי עומד בפרונט - הפורמט או המיתוג? אחרי שהגדרנו מהם הפורמטים הנדרשים עבור ערוץ היוטיוב שלנו, אנחנו צריכים להחליט מה עומד בפרונט של ערוץ היוטיוב , הרעיון הקריאייטיבי לתכנים או המותג עצמו. בואו ניתן דוגמא:

אם חברת סטארבאקס שכולה מבוססת על קפה עושה קונספט של שתיית קפה בצורה עיוורת וכל סוגי הקפה הם סטארבקס - מן הסתם שהמותג בפרונט. אבל אם חברת סטארבאקס מחליטה שערך החברה שהיא בוחרת להתייחס אליו היא איכות, ועושה קונספט של שתיית קפה עיוורת שרק אחת מן הכוסות היא סטרבאקס- הקונספט בפרונט.

לשים את הפורמטים בפרונט זו פריווילגיה ששמורה למותגים מאוד מאוד מוכרים שיש להם שפה ייחודית - הם יודעים שיזהו אותם גם מבלי שכל שניה בסרטון יגידו את השם של המותג, ואילו לשים את המיתוג בפרונט זה דבר שאף פעם לא יזיק ☺

3. תכנים היפראקטיביים - מה שנכון לבניית אתרים, לא יהיה נכון ליוטיוב במקרה הזה - אין מקום למינימליזם!

יוטיוב היא פלטפורמה היפראקטיבית ,אם תשימו לב לסרטונים המצליחים ביותר ביוטיוב אתם תראו שאין שם שניה של נחת- קאטים קצרים, אפקטים , סאונד אפקטס, מוזיקה, הכל מאוד מאוד היפראקטיבי ויש לכך סיבה.

הסיבה היא שאתם נמדדים על זמן השהייה של הצופה , ואם תמשיכו לעניין אותו לאורך זמן כך הסיכוי שהסרטון יהיה פופולארי יותר יגדל.

4. אותנטיות - שם המשחק בכל מה שקשור ליצירת תוכן וידיאו. אם אין פה אותנטיות, אין פה כלום - מה שנכון לניהול עמוד אינסטגרם, נכון גם ליוטיוב.

להביא פרזנטור ''משוחק'' שמדבר בסיסמאות, לא ייצר אפקט חיובי עבור המותג שלכם, ואף עלול להפוך אתכם למנותקים מהאופי של יוטיוב.

דברו בצורה אותנטית, בנו פורמטים אותנטיים - אם הלכתם על מיתוג עסקי שמתבטא בהומור, אז שיהיה מצחיק מכל הלב, אם הלכתם על מיתוג עסקי ששם בפרונט פורמט מידעי- אז עד הסוף, לא לסנן מידע!

לסיכום ולסיום

אם אנחנו הולכים על ערוץ יוטיוב אנחנו הולכים עליו עד הסוף. זה כלי מעולה לקידום אורגני בגוגל, למיתוג עסקי, ולצבירת קהל נאמן בעולמות הנישה. צריכים עזרה? מרגישים שאתם חייבים ערוץ יוטיוב אבל לא יודעים מאיפה להתחיל?

דברו איתנו!