צמצום שיעור נטישה באתר

דף הביתהבלוג שלנוצמצום שיעור נטישה באתרצמצום שיעור נטישה באתר
31/08/2021

אחד המדדים החשובים ביותר בכל הנוגע לקידום אורגני בגוגל הוא שיעור הנטישה - BOUNCE RATE. בואו נבין לעומק מה זה אומר.

מהו שיעור נטישה?

שיעור נטישה הוא בעצם אחוז העזיבה של הגולש את האתר ללא קיום אינטראקציות עם הפיצ'רים באתר. מדובר ביחס המרה של מבקרים באתר מבלי שעברו לדף אחר, לחצו על כפתור רלוונטי או שלא הגיבו כלל וכלל במשך תקופה ארוכה.

הסיבה שגוגל מייחס חשיבות לשיעור הנטישה בקידום האורגני בגוגל היא כמובן המענה על השאלה הגדולה ביותר של מנוע החיפוש הזה: האם האתר מועיל לגולש שלי?

חשוב לציין כאן שגוגל לא חושף את החוקים ל קידום אורגני במלואם, אחד הדברים שאינם מפוצחים עד הסוף מבחינת שיטת הקידום האורגני בגוגל זה הנושא של שיעור הנטישה. לכאורה, אם חיפשתי מילה, נכנסתי לאתר התשובה הייתה מול עיניי ויצאתי , האתר הועיל לי כגולש - אבל איך גוגל יודע שהוא הועיל לי או לא הועיל לי?

אבל ככלל ולמעט מקרים חריגים, אפשר לומר שזמן שהייה גבוה באתר הוא נתון חיובי שתורם לקידום האורגני, ושווה לעשות מאמצים בשביל להגדיל אותו כמה שיותר.

על פי אלו פעולות נמדד שיעור נטישה?

1. סגירת הדפדפן

2. הזנת כתובת URL אחרת בשורת החיפוש

3. חזרה של המשתמש למנוע החיפוש

4. לחיצה על קישור חיצוני מתוך האתר

5. חוסר אינטראקציה לאורך זמן באותו העמוד

מהן הסיבות שגורמות לשיעור נטישה גבוה באתר?

1. עמודים מקודמים ''בטעות'' - איך אפשר לקדם בטעות? להשתמש במילות חיפוש חזקות בעמודים לא משמעותיים שרק נועדו לייצר נפח באתר.

במקרה כזה מה שעלול לקרות, זה שבחיפושי נישה העמוד הלא משמעותי יופיע בתוצאות הראשונות בגוגל, האורח ייכנס ולא יקבל שום ערך, ולכן הטעות הקטנה הזו יכולה להוביל בהגדלת שיעור הנטישה באתר.

2. בעיה ברספונסיביות במובייל - אם יש משהו שמוביל לנשירה מהאתר היא חוסר השקעה בבניית אתרים רספונסיביים. כלומר, חוסר התאמה למסך המובייל. בניית אתרים רספונסיביים הוא תהליך שצריך לקרות מהשניה הראשונה שמתעסקים בבניית אתרים ורלוונטי לכל עמוד באתר.

ברגע שהאורח נכנס לאתר שלא מותאם למובייל הוא אוטומטית יוצא ומגדיל את שיעור הנשירה מהאתר.

3. תקלות בתכנות אתרים - תקלות בתכנות אתרים הם דבר שקורה באופן די שכיח. תכנות אתרים איכותי יוביל לאתר נקי מתקלות שנעים לגלוש בו, מה שיקטין את שיעור הפרישה מהאתר.

אחד הדברים שקורים עקב תכנות אתרים וכתיבת קוד לא מסודר ולא נקי הוא איטיות באתר, כשזמן הטעינה באתר הוא ארוך, קיים סיכוי גדול יותר משמעותית שתראו עליה בשיעור הנשירה שלכם באתר.

4. עיצוב ותוכן לא נגיש - בניית אתרים ללא השקעה בעיצוב אתרים לא שווה הרבה. כל המטרה היא שיגללו באתרים שלכם בנעימים, שהתוכן יהיה נגיש לקריאה: מרווח, מפוסק, עם כותרות וסעיפים.

כמובן מבחינת עיצוב אתרים יש להשקיע בכל כפתור וכפתור, שכל התוכן יהיה קריא ונגיש מבחינת צבעוניות , סדר וריווח.

5. תוכן חסר ערך - זה לא מאוד נעים לנו להגיד את זה , כי יש לנו חיבה ענקית לכותבי תוכן, אבל לעיתים כשמנסים לכתוב תוכן עבור קידום אורגני בגוגל, מילות החיפוש משתלטות על המאמרים והערך המוסף של המאמר נדחק לצדדים.

אל לנו להזניח את התוכן! התוכן הוא בסופו של דבר הסיבה העיקרית בה אנשים ישארו באתר. כמובן שגם עיצוב אתרים וחווית משתמש חשובה מאוד, אבל גם אם נשקיע אלפי שעות בעיצוב, בלי תוכן רלוונטי אין לגולש מה לחפש באתר שלכם.

6. מחקר מילות מפתח לא מדויק - מחקר מילות המפתח שאנחנו מבצעים טרם כתיבת התכנים באתר צריך להיות לא פחות ממושלם. מספיק שאנחנו טועים ב2-3 מילות חיפוש ואנחנו עלולים לחבל בזמן השהייה באתר שלנו.

כשאנחנו עושים מחקר מילות מפתח אנחנו צריכים להיות מאוד בררנים ודייקנים, חוסר דיוק במילות החיפוש עלול לגרום להגעה של קהל יעד לא רלוונטי לאתר שלכם (כנ''ל לגבי מילים שיש להם שתי משמעויות אך נכתבות באותה הצורה) . כשקהל יעד לא רלוונטי מגיע לאתר שלנו , באותה מהירות שנכנס כך יצא מהאתר ויגביר את שיעור הפרישה ממנו.

7. קליקבייטים מהסושיאל - קליקבייטים יכולים להועיל בחלק מהמקרים (במיוחד אם אתם עובדים לפי הקלקות), אבל הם בעיקר יוצרים אנטגוניזם ובריחה מהאתר. הקליקבייטים האלה שבדרך כלל אנו פוגשים בהם ברשתות החברתיות , מפגעים בתוכן באתר האנטרנט שלכם בעיקר בגלל שהם מבטיחים הבטחות שווא גדולות ומפוצצות, לתוכן שלא קשור בפרופורציות שלו או ברעיון שלו ביחס לקליקבייט.

8. וידיאו שנפתח אוטומטית - סרטוני וידיאו שנפתחים אוטומטית ואין אפשרות לעצור אותם בצורה קלה ובלתי מתאמצת, פשוט מבריחים אנשים מהאתר. אנחנו מדברים כאן רק על סרטונים שמכילים סאונד. העולם השמיעתי הוא עולם שלא נהוג לחדור אליו בפלטפורמות חזותיות כמו בניית אתרים, כשהגולש מרגיש שעושים זאת הוא חש מותקף ומעדיף לעבור לאתר אחר שייתן לו מענה דומה.

שלב הפתרונות - איך מקטינים את שיעור הפרישה ומבטיחים זמן שהייה ארוך יותר באתר שלכם?

קודם כל חשוב להגיד - לא תמיד זמן שהייה נמוך הוא דבר רע כמו שכבר ציינו. זמן שהייה נמוך הוא גם עניין טבעי, אין סיכוי ש100 אחוז מהגולשים באתר שלכם יצאו מרוצים, אבל אנחנו בהחלט מכוונים לרוב הגדול.

1. שלב ראשון - הקפדה על תוכן מעולה באתר שלכם ואי הפרזה במילות חיפוש! גוגל רואה הכל, הוא גם רואה צפיפות גבוהה מאוד של מילות מפתח.

לכן אנחנו יותר ממליצים קודם כל לכתוב את התוכן מבלי להתחשב במילות חיפוש כלל וכלל, ורק בסוף להוסיף אותן בעדינות ובטוב טעם.

2. שלב שני - להגדיר שקישורים יפתחו בחלונית נפרדת - מן הסתם שהפעולה הזו מונעת נשירה מהאתר, מכיוון שלא משנה מה הגולש יחזור לאתר שלכם, מכיוון שבהחלט יכול להיות שהגולש שלכם לא רצה לצאת מהאתר, אלא רק התעניין בקישור ואז איבד אתכם.

3. שלב שלישי - מיקוד תוכן בכוונות של הגולש: בסעיף הזה אתם בעצם צריכים להתאים את מחקר מילות המפתח שעשיתם לצורה בה הגולשים שלכם יחפשו את התוכן. חפשו את מילות החיפוש ה''טריקיות'' שנכתבות באותה הצורה אבל מקבלות פרשנות אחרת בהתאם להקשר (לדוגמא - המילה נועל, גם נועל נעל וגם נועל דלת) ונסו להגדיר אותן אחרת או באמצעות הקשר.

4. שלב רביעי (או סתם שלב) '' אולי יעניין אותך לקרוא עוד..''- הצעות תוכן נוספות רלוונטיות לגולש יכולות לגרום לאקטיביות ואינטראקציות נוספות באתר, מה שיעמיק את הקשר הדיגיטלי בין הגולש לאתר שלכם וייצר זמן שהייה גבוה יותר באתר.

5. שלב חמישי - בניית אתרים רספונסיביים למובייל. אין מנוס, תצטרכו להשקיע במובייל, אחרת הגולשים פשוט יברחו מהאתר שלכם. אנחנו ממליצים לכם לעשות זאת מהשלב הראשון בתהליך ולהצמד למומחה תכנות אתרים שידע לייצר את ההתאמה.

6. שלב שישי - שיפור זמן הטעינה באתר: גם זה, כמו רספונסיביות הוא בגדר חובה. אתר תקוע ומסובך ייצר בסופו של דבר נשירה מהאתר אפילו עוד לפני ההגעה לתוכן עצמו.

לסיכום:

אנחנו מקווים שהצלחנו לסייע (ולו רק עבור גולש אחד!) בהגדלת זמן השהייה באתר שלכם והקטנת שיעור הנשירה. אנחנו ממליצים מאוד להתייעץ עם משרד דיגיטל איכותי שידע לגרום לגולש שלכם לרצות להשאר באתר עוד ועוד...